Zpět na úvodní stránku

Historie evangelické školy h. v.

Křesťané evangelického sboru helvetského vyznání (h.v.), jenž byl po vydání císařského Tolerančního patentu v Černilově založen r. 1784, vždy toužili mít svoji vlastní školu. Z ekonomického hlediska se ale jednalo o velmi náročný podnik a proto se jejich snaha naplnila až v roce 1864. Existence evangelické školy byla bytostně spjata s osobností Jana Rychetského z Hradiště, který zde působil dlouhá léta jako řídící učitel. Setrval tu od založení školy až do roku 1911 a jeho potomci žijí v Černilově dodnes.

szalatnyO samotné zřízení školy se ale nejvýznamněji zasadil černilovský evangelický farář helvétského vyznání Justus Emanuel Szalatnay, který v obci působil od r. 1860 do r. 1915.

Budova evangelické školy h. v. ale nevypadala od začátku tak, jak ji známe nyní. Původně byla jen přízemní s jednou třídou a bytem pro učitele. V roce 1887 však bylo dětí až 135 a nedostatek prostor v jednotřídce se často řešil polodenním vyučováním. Téhož roku proto sbor přistoupil k rozšíření školy, při kterém vzniklo druhé patro s dalšími dvěma učebnami (viz plánek přístavby). Tehdy také dostala škola dnešní podobu. Je jistě zajímavé zmínit, že v této době zde vyučoval také budoucí tchán Milady Horákové, pan Bohuslav Horák, a že se zde narodil její manžel - také Bohuslav a do svých 11 let zde žil. Byl v místním evangelickém sboru konfirmován.

V 80. letech 19. století byl ale evangelický sbor h.v. ekonomicky dosti vyčerpán přestavbou svého kostela. Přístavba školy proto mohla proběhnout jen díky významným finančním darům církví z Německa a Švýcarska, jež neúnavně vyřizoval již zmíněný farář Justus E. Szalatnay.

ksd vykres hEvangelická škola byla zrušena v roce 1919 a všechny děti, které ji navštěvovaly, začaly od 1. září téhož roku chodit do školy obecné. Samotná budova ale prázdná nezůstala. Protože původní budova obecné školy po sloučení pro všechny žáky nestačila, vyučovalo se i v budově bývalé evangelické školy (4.-5. ročník). To ale přestalo platit v roce 1931, kdy byla v Černilově slavnostně otevřena nová Masarykova jubilejní škola, která v té době patřila mezi nejmodernější v celé republice. „Stará“ škola až na několik let období totality sloužila vždy ke školským účelům, církevnímu shromažďování a bydlení. Hodila se vždy, když do „nové“ školy nastoupily silné ročníky. Je milé dodnes poslouchat vzpomínky tehdejších žáčků, kde měli ve „staré škole“ lavici a s jakými pocity stoupali po kamenných schodech do prvního patra…

stara skola04Po r. 1990 získal budovu zpět do svého vlastnictví Farní sbor Českobratrské církve evangelické. Bylo nutné získat prostředky pro již započatou rekonstrukci fary a proto se sbor rozhodl budovu školy prodat. Obec v tu dobu hledala vhodné prostory pro záměr vzniku základní umělecké školy. Po oboustranně vstřícných jednáních došlo v roce 2003 k odkoupení budovy bývalé evangelické školy obcí.

Evangelická škola v minulosti sloužila mnoha generacím dětí a mládeže. Je skvělé, že dnes může pílí obce Černilov tato historicky významná budova po zdařilé rekonstrukci opět sloužit různým věkovým skupinám občanů Černilova a okolních obcí.

Rozklikávací rozpočet

Mapový server GObec

MZîP 261x96

Obec Černilov - netfirmy.czMěstské, obecní úřady - netfirmy.cz jobble

Kalendář akcí

srpen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31