Zpět na úvodní stránku
 

Tajemství zkratky MAS

Občas vykoukne z plakátů nebo z místního tisku a zve vás na veřejná setkání. Prý, Místní akční skupina. Pozůstatek akčního výboru nebo parta ekologů, ptá se hlouček před výlepní plochou. 
Ani jedno, vážení! Místní akční skupina, tzv. MAS (mělo by se říci Skupina pro místní akce) je obecně prospěšná společnost, která má za cíl stmelovat venkovský region, hýbat s ním a podporovat akce pro jeho rozvoj. Podle principu partnerství sdružuje drobné živnostníky, spolky nebo obce na svém území. Pořád ještě tápete? Zkusím to tedy jinak.

 

V ČEM VÁM MŮŽE BÝT MAS UŽITEČNÁ?

Jste-li běžný občan, můžete se účastnit aktuálních projektů. Lidí, kteří chtějí předávat své životní zkušenosti dál, není nikdy dost. Využít se dá i bezplatné inzerce v rámci projektu Venkovská tržnice. Více na www.venkovskatrznice.cz. Třeba přes tuto stránku najdete i nové pracovní uplatnění. Jako živnostníkovi vám umožní snáze získat odběratele pro zboží nebo služby, nebo naopak dodavatele toho, co potřebujete. Dokáže vás spojit se stejně zaměřenými lidmi. MAS vám pomůže zažádat o dotaci v právě probíhajících výzvách. Neoblíbenou administrativu udělá za vás a ještě vám poradí, s čím nejvíce uspějete. 
Sháníte prostory pro svou práci, potřebujete podporu obce? MAS je v kontaktu se všemi obcemi a mnoha jinými subjekty na svém území a může se ujmout role nezávislého „vyjednavače“.
Zástupci spolků se na Místní akční skupinu obrací většinou pro pomoc při získání dotací. Platí tu ale stejné možnosti propojení s obcí, s obyvateli. Stačí se jen zeptat. Toto platí pro neziskové organizace, drobné zemědělce a jiné.

CO NABÍZÍ MAS OBCÍM? 

Obce na území MAS plánují společné aktivity a také žádají o finanční i nefinanční příspěvky z fondů EU. Nejdůležitější ale je spolupráce obcí navzájem. Když si jednotlivé obce „nestaví jen na vlastním písečku“, dají se zrealizovat větší projekty, které mají přínos pro více obyvatel. Proto MAS pracuje na společné strategii rozvoje. Když celý region táhne za jeden provaz, zvyšuje tím možnost opravdu se rozvíjet.
MAS je možno brát jako jednu z příležitostí, jak být aktivní ve své komunitě. Je hlasatelem nelhostejného přístupu vůči prostředí, ve kterém žijeme a vychováváme naše děti. Místní akční skupina bude ráda nápomocná při smysluplných činnostech. Je tady jedna podmínka – aktivní zájem řadových občanů i zástupců obcí. Bez lidí se pro lidi nedá nic dělat. Budeme-li čekat na „pečené holuby rovnou do …“, pročekáme se ke hřbitovní zdi. 
V posledním strategickém období podpořila MAS NAD ORLICÍ 93 projektů, výše dotace celkem byla více jak 26mil. Další strategické období 2015-2020 nás teprve čeká. Přípravy jsou v plném proudu. Vyhodnocujeme ankety občanů a rozhovory se zastupiteli obcí. Nejen z těchto zdrojů zjišťujeme, co region nad Orlicí nejvíc pálí, co potřebuje v příštích letech řešit. Máte k tématu co říci? Uvítáme každého, kdo se chce zapojit.

PŘIDÁTE SE?

Více informací o nás na www.nadorlici.cz

Hlášení rozhlasu

  • Otevírací doba pošty, sběr papíru 05-10-2020 16:13

    Pošta Černilov oznamuje, že od 1.10.2020 byla změněna otevírací doba: Pondělí a středa od 10:00 do 12:00, odpoledne od 13:00 do 18:00 hodin Úterý, čtvrtek a pátek od 8:00 do 12:00, odpoledne od 13:00 do 16:00 hodin. ZŠ Černilov pořádá zítra sběr starého papíru. Ráno od 7:00 do 7:55, odpoledne od...

Rozklikávací rozpočet

Mapový server GObec

MZîP 261x96

Obec Černilov - netfirmy.czMěstské, obecní úřady - netfirmy.cz jobble

Kalendář akcí

říjen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31